8BVI0028HWD0.000-1 B&R Inverter Module - Supplier in China
Products List
Encoders
Rotary Encoders
Angle Encoders
Linear Encoders
Glass Discs
Electronic/Controls
PLC/DCS Modules
Electronic Drives & Controls
Hydraulic and Pneumatic
Hydraulic Valves
Hydraulic Pumps
Hydraulic Motors
Pneumatic instruments
Brands
HEIDENHAIN
PRECIZIKA
SIEMENS
B&R
EMG
AVENTICS/EMERSON
HAFNER
NIRA
ECKERLE
REXROTH
PARKER
HYDAC
EATON/VICKERS
Other Products
Featured Products
AVENTICS Series LS04 Directional valves
AVENTICS Series 581 valves
AVENTICS Series WV02 Directional valves
AVENTICS Series ST Directional valves
AVENTICS Series AS3 Air Preparation Units
AVENTICS Series AS5 Air Preparation Units
AVENTICS Series AS2 Air Preparation Units
AVENTICS Series AS1 Air Preparation Units
Rexroth Solenoid Valve 4WE STOCKS FOR SALE
Rexroth Axial Piston Variable pump A4VSO
Rexroth Piston Pump A10VSO 32 - with Fast Delivery
Flow Control Valves 2FRM - Bosch Rexroth Valve for Sale
Products Mode:
8BVI0028HWD0.000-1
Place of Origin:
AT
Add to Basket
Inquery Now
Prev
Next
Description
8BVI0028HWD0.000-1 B&R Inverter Module
MATERIAL NUMBER:
8BVI0028HWD0.000-1
DESCRIPTION:
Integrated uncontrolled standstill and safe stop
Integrated connection for motor holding brake and temperature sensor
2 slots for ACOPOSmulti plug-in modules
Two fully independent power inverters in one inverter module contained in 2-axis modules
ACOPOSmulti inverter module, 3.8 A, AS, wall mounting, 2 axes
General information
B&R ID code
0x26E1
Cooling and mounting type
Wall mounting
Slots for plug-in modules
2
Certifications
CE
Yes
Functional safety
Yes
UL
cULus E225616
Power conversion equipment
EAC
KC
DC bus connection
Voltage
Nominal
750 VDC
Continuous power consumption
5.73 kW
Power dissipation depending on switching frequency
Switching frequency 5 kHz
[1.2 * I
M
² + 2.62 * I
M
+ 100] W
Switching frequency 10 kHz
[2.56 * I
² + 2.8 * I
+ 200] W
Switching frequency 20 kHz
[6 * I
² - 9.4 * I
+ 430] W
DC bus capacitance
165 µF
Variant
ACOPOSmulti backplane
24 VDC power supply
Input voltage
25 VDC ±1.6%
Input capacitance
23.5 µF
Max. power consumption
16 W + P
SLOT1
+ P
SLOT2
+ P
24 V Out
HoldingBrake(s)
Variant
ACOPOSmulti backplane
24 VDC output
Quantity
2
Output voltage
DC bus voltage (U
DC
): 260 to 315 VDC
25 VDC * (U
DC
/315)
DC bus voltage (U
): 315 to 800 VDC
24 VDC ±6%
Fuse protection
250 mA (slow-blow) electronic, automatic reset
Motor connection
Quantity
Continuous power per motor connection
2.8 kW
Continuous current per motor connection
3.8 A
eff
Reduction of continuous current depending on switching frequency
Switching frequency 5 kHz
No reduction
Switching frequency 10 kHz
No reduction
Switching frequency 20 kHz
0.12 A/K (starting at 13°C)
Reduction of continuous current depending on installation elevation
Starting at 500 m above sea level
0.38 A
eff
per 1000 m
Peak current per motor connection
9.5 A
Nominal switching frequency
5 kHz
Possible switching frequencies
5 / 10 / 20 kHz
Insulation stress of the connected motor per IEC TS 60034-25:2004
Limit value curve A
Protective measures
Overload protection
Short-circuit and ground fault protection
Max. output frequency
598 Hz
U, V, W, PE
Connector
Shield connection
Terminal connection cross section
Flexible and fine-stranded wires
With wire end sleeves
0.25 to 6 mm²
Approbation data
UL/C-UL-US
30 to 10 AWG
CSA
28 to 10 AWG
Terminal cable cross section dimension of shield connection
12 to 22 mm
Max. motor line length depending on switching frequency
Switching frequency 5 kHz
25 m
Switching frequency 10 kHz
25 m
Switching frequency 20 kHz
10 m
Motor holding brake connection
Output voltage
24 VDC +5.8% / -0%
Continuous current
1.1 A
Max. internal resistance
0.5 Ω
Extinction potential
Approx. 30 V
Max. extinction energy per switching operation
1.5 Ws
Max. switching frequency
0.5 Hz
Protective measures
Overload and short-circuit protection
Open-circuit monitoring
Undervoltage monitoring
Response threshold for open-circuit monitoring
Approx. 0.25 A
Response threshold for undervoltage monitoring
24 VDC +0% / -4%
Enable inputs
4 (2 per axis)
Circuit
Sink
Electrical isolation
Input - Inverter module
Input - Input
Input voltage
Nominal
24 VDC
Maximum
30 VDC
Input current at nominal voltage
Approx. 30 mA
Switching threshold
Low
<5 V
High
>15 V
Switching delay at nominal input voltage
Enable 1 → 0, PWM off
Max. 20.5 ms
Enable 0 → 1, ready for PWM
Max. 100 µs
Modulation compared to ground potential
Max. ±38 V
OSSD signal connections
Permitted
Max. test pulse length: 500 µs
Trigger inputs
Circuit
Sink
Electrical isolation
Input - Inverter module
Input - Input
24 VDC
Maximum
30 VDC
Switching threshold
Low
<5 V
High
>15 V
Approx. 10 mA
Switching delay
Rising edge
52 µs ±0.5 µs (digitally filtered)
Falling edge
53 µs ±0.5 µs (digitally filtered)
Max. ±38 V
Electrical properties
Discharge capacitance
0.2 µF
Operating conditions
Permissible mounting orientations
Hanging vertically
Horizontal, face up
Standing horizontally
No
Installation elevation above sea level
0 to 500 m
4000 m
Pollution degree per EN 61800-5-1
2 (non-conductive pollution)
Overvoltage category per EN 61800-5-1
III
Degree of protection per EN 60529
IP20
Ambient conditions
Temperature
Operation
5 to 40°C
55°C
Storage
-25 to 55°C
Transport
-25 to 70°C
Relative humidity
Operation
5 to 85%
Storage
5 to 95%
Transport
Max. 95% at 40°C
Mechanical properties
Dimensions
Width
53 mm
Height
317 mm
Depth
Wall mounting
263 mm